Pawilon handlowy – pozwolenie czy zgłoszenie?
Myślisz o budowie pawilonu handlowego? To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na biznes. Wystarczy dobra lokalizacja i odpowiednio dopasowana do niej oferta, by przyciągnąć sporo klientów. Czy jednak postawienie pawilonu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i dotrzymania innych skomplikowanych formalności? Niekoniecznie! Wszystko zależy od użytej technologii. Dowiedz się więcej!
Jak wykorzystać pawilon handlowy?
Współczesne technologie umożliwiają wznoszenie estetycznych i funkcjonalnych pawilonów handlowych o różnych rozmiarach. Tego typu budowla może być kioskiem, sklepem, punktem gastronomicznym lub usługowym. Można w niej prowadzić biznes sezonowy lub całoroczny. Dostępne są m.in. gotowe pawilony handlowe, które można postawić na własnej działce i niemal od razu rozpocząć prowadzenie biznesu. Ich konstrukcja jest nieskomplikowana i niedroga. Są wygodne w użytkowaniu, a ich wygląd może być dopasowany do otoczenia. Przy odpowiednim podejściu do tematu nie będzie również potrzebne pozwolenie na budowę.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Prawo budowlane dokładnie określa zasady wznoszenia budynków. Zapobiegają one powstawaniu samowoli budowlanej i chaosu przestrzennego. Dlatego większość konstrukcji o tzw. stałym charakterze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. To budynki:
- trwale połączone z gruntem,
- nie przeznaczone do rozbiórki lub przeniesienia.
Jeśli pawilon ma spełniać te warunki, konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenia na budowę. Nie wymagają go jednak tzw. obiekty tymczasowe, do których również można zaliczyć niektóre z pawilonów.
Pawilon handlowy bez pozwolenia
Tymczasowy obiekt budowlany:
- nie jest połączony stale z gruntem,
- jest przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej,
- jest przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia.
Pawilony handlowe bardzo często spełniają te kryteria, co oznacza, że mogą być stawiane na działkach bez pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że jego konstrukcja nie może się odbyć bez żadnych formalności. W przypadku obiektów tymczasowych trzeba dokonać zgłoszenia robót budowlanych w urzędzie miasta lub starostwie.
Należy również pamiętać, że budowa musi być zgodna z ustaleniami obowiązujących na danym terenie dokumentów planistycznych, a więc np. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli takowy istnieje. Brak planu miejscowego oznacza zaś zazwyczaj konieczność uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jeszcze przed rozpoczęciem konstrukcji pawilonu.